bok@szybka-pozyczka.edu.pl Pn-Pt 8-16

Ile kosztuje pożyczka?

Na ostateczne koszty naszej pożyczki będą składać się najróżniejsze czynniki, nie tylko oprocentowanie, chociaż to o nim wspominamy najczęściej, mówiąc o produktach finansowych. W rzeczywistości istnieje jeszcze cała masa innych, dodatkowych kosztów, które można w tym przypadku zastosować. Najczęściej opłaty są ściśle związane z wysokością pożyczonej sumy, ale również z wybrana opcją pożyczki – darmowa, ratalna, jednoczęściowa, na krótszy bądź dłuższy okres. W pozaodsetkowych opłatach można odnaleźć wszystkie najpopularniejsze elementy, składające się na całość zobowiązania, a informacje o nich można zawsze znaleźć w dokładnie sporządzanych umowach pożyczkowych.
Rozmowę o pożyczkach czy kredytach najczęściej zaczyna się od pojęcia oprocentowania. W najprostszych słowach są to dodatkowe koszty naliczane od wielkości pożyczonej sumy pieniędzy za to, że mamy możliwość skorzystania z oferty. To jeden ze sposobów na zarobienie pieniędzy przez firmę pożyczkową czy bank. Niektóre firmy pożyczkowe, szczególnie te duże, chcąc pozyskać nowego klienta, są w stanie w swojej ofercie zrezygnować z tego elementu.
Kolejnym znanym z produktów finansowych pojęciem jest prowizja. W przypadku darmowych pożyczek nie znajdziesz w swojej ofercie tego elementu, znajdziesz go jednak zawsze w propozycjach bankowych produktów finansowych. Najprościej mówiąc jest to rodzaj nagrody dla banku, a często dla samego pracownika za to, że udało mu się przekonać klienta do skorzystania z oferty. Z płatnością prowizji bywa różnie – raz jest wliczana w koszty rat do spłacenia, w innych przypadkach jest traktowana jako zupełnie osobny element, płatny jednorazowo. To, w jaki sposób wygląda w konkretnej firmie, zależy w zasadzie jedynie od niej samej.
Terminami, które powinien znać każdy konsument decydujący się na skorzystanie z pożyczki, są koszty związane z nieterminowością spłaty. Spotkasz się z nimi z pewnością, jeśli nie dotrzymasz terminu wskazanego w umowie. Na szczęście konsumenci są chronieni obecnie prawem przed niebosiężnymi kosztami takich kar. Obecnie ustawa wskazuje, że całość dodatkowych kosztów nie może być wyższa niż 14% rocznie liczone od pożyczonej sumy. W owe 14% wliczone są również wszelkie koszty wysyłanych pisemnych oraz SMS-owych upomnień, mających nakłonić klienta do spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Jeśli dojdzie do rozprawy sądowej lub do akcji wkroczy komornik, koszty jego działalności również będą pokrywane przez klienta, nie zaś firmę pożyczkową, która takie postępowanie wszczyna.

Opłaty pozaodsetkowe

Opłaty pozaodsetkowe to kolejny istotny termin w przypadku pożyczek. Chodzi w nim o wszystkie elementy, za które płaci się podczas zaciągania pożyczki i które jednocześnie nie są w żaden sposób traktowane jako odsetki od pożyczonej kwoty. Mogą to być dodatkowe, obowiązkowe lub – częściej – nieobowiązkowe ubezpieczenia pożyczkobiorcy czy samego zadłużenia, może to być prowizja, opłata przygotowawcza/ manipulacyjna, opłata z racji uruchomienia pożyczki. Są to również opłaty, jakich nie unikniemy w żadnym wypadku, chociaż bardzo byśmy tego chcieli – szczególnie w przypadku standardowych pożyczek.
Wśród opłat dodatkowych znajdziemy również opłatę przygotowawczą, branej od klienta za tak zwaną „fatygę”, czyli za wszystkie czynności wykonane po to, by umożliwić klientowi otrzymanie pieniędzy. Zwykle pod tym pojęciem kryje się nie tylko przygotowanie stosownych dokumentów, ale też sprawdzenie rejestrów dłużników, na przykład KRD czy BIK, sprawdzenie i zweryfikowanie poprawności danych wprowadzonych we wniosku, przeliczenie zdolności kredytowej i zanalizowanie całego, konkretnego przypadku. Jest to również jedna z opłat, na których zwrot w przypadku rezygnacji z oferty nie możemy liczyć – wszystkie czynności zostały przez pracownika wykonane, więc ta suma zwyczajnie się mu należy za jego pracę i wszystkie firmy podchodzą do tego zagadnienia bardzo podobnie.

Opłaty administracyjne

Wśród dodatkowych kosztów należy wymienić jeszcze z pewnością opłatę administracyjną, która wynika z kosztów ponoszonych przez firmę z tytułu udzielenia pożyczki na określony czas swojemu klientowi oraz z tytułu zarządzania nią. Z tego względu zwykle znajdziemy ją na liście dodatkowych kosztów przy pożyczkach ratalnych, przewidzianych na większe sumy pieniędzy.
Niektóre firmy pożyczkowe oferują spotkania w domu swoich klientów dla ich absolutnej, kompletnej wygody. Niektóre z nich wręcz słyną ze swoich rozbudowanych możliwości oferowanych klientom. Jeśli kiedykolwiek sądziłeś, że dbanie o klienta w taki sposób jest darmowe, grubo się mylisz. Opłata za usługę domową jest naliczana dokładnie tak samo, jak wszystkie poprzednie, pozostałe koszty dodatkowe. Obecnie jednak wizyta przedstawiciela handlowego w domu ma racje bytu w przypadkach jedynie osób starszych, nieposługujących się biegle komputerem. Cała reszta klientów korzysta raczej z internetowych możliwości składania wniosku o pożyczkę. Opcje domowych wizyt proponowane są najczęściej przez gigantów pożyczkowych, mogących sobie pozwolić na zatrudnienie dodatkowych osób właśnie w takim charakterze. Mniejsze, dopiero rozwijające się firmy będą raczej obstawać przy wersjach online.
Termin, który spotkasz w zasadzie jedynie w przypadku pożyczki, to opłata weryfikacyjna. Naliczana jest w przypadku nowych klientów, zobligowanych do założenia konta oraz zweryfikowania swojej tożsamości, a tym samym potwierdzenia prawdziwości informacji wprowadzonych do wniosku pożyczkowego. Na szczęście takie opłaty, chociaż bezzwrotne, są jednorazowe i raczej symboliczne. Najczęściej wynoszą 1 gr lub 1 zł, w niewielu skrajnych przypadkach można spotkać się z opłatą w wysokości 10 zł. Nie wszystkie firmy korzystają jednak z takiego sposobu weryfikowania danych – innym sposobem jest korzystanie z aplikacji takich jak KontoConnecta czy Instankastor, zdecydowanie prostszym i nieco szybszym niż standardowe przelewy na wstępne konto.